Moda ve Tekstil Endüstrisi

Tekstilcilerle senkronize hareket ihracatımızın artış hızını ikiye katlar

Hazır giyim ile tekstil sektörünün etle tırnak gibi olduğunu vurgulayan TGSD Başkanı Şeref Fayat:

Tekstilcilerle senkronize hareket ihracatımızın artış hızını ikiye katlar

Bugün 19 milyar dolar hazır giyim ihracatı gerçekleştiriliyorsa bunu Türkiye’nin güçlü tekstil altyapısına borçlu olduklarını söyleyen Şeref Fayat, “Bununla birlikte ihracat yaptığımız yaklaşık 200 ülkeden gelen taleplere tekstil sanayimizin de hazırlıklı olması ve cevap verebilmesi lazım” dedi.

TGSD Başkanı Şeref Fayat, hazır giyim ile tekstil sektörlerinin et ile tırnak gibi ayrılmaz bir bütün olduklarını vurgulayarak, “19 milyar dolar ihracat yapan hazır giyim ile 9 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren tekstil sektörlerinin senkronize hareket etmeleri halinde ihracat artış hızlarını kolaylık ikiye katlarlar. Bunun için tekstil ve hazır giyimin yurt dışında birlikte pazarlamamız gerekiyor” dedi.

İstanbul Tekstil ve Hammadde İhracatçıları Birliği, (İTHİB) Yönetim Kurulu, tekstilin alt sektörleri ve tekstil bölgeleriyle yürüttüğü Ortak Akıl Toplantıları’nın 10.’sunda Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) üyeleri ile bir araya geldi.

Ortak Akıl Toplantısı’nın açılışında konuşan Şeref Fayat, tekstil sektörü ile benzer sıkıntıları yaşadıklarını, ancak diyalog eksikliği yüzünden çözüme ulaşmakta sıkıntıların yaşandığını ifade etti.

Güçlü bir iletişim ağının kurulması için Ortak Akıl Toplantıları’nın yılda en az iki kez yapılması gerektiğini ifade eden Fayat, şunları söyledi:

“Sorunlar çözülürse birbirini besleyen iki sektördeki diyaloğun gelişmesiyle ihracatta ciddi artışlar yakalarız. Bugün 19 milyar dolar hazır giyim ihracatı gerçekleştiriyorsak bunu güçlü tekstil altyapısına borçluyuz. Bununla birlikte ihracat yaptığımız yaklaşık 200 ülkeden gelen taleplere tekstil sanayimizin de hazırlıklı olması lazım. Büyük alıcılar bunu istiyor. Zaman kaybını ortadan kaldırmamız bile önemli kazanç artışlarına kapı açar. Senkronize hareket edip iki sektörü tüm dünyaya birlikte pazarlarsak, rutin ihracat artış hızımızın çok üzerine çıkarız. Bu rakam 8 ise 16 olur. İnovatif üretim oldukça Türkiye’nin daha uzun yıllar bu sektörden ekmek yer.”

İTHİB BAŞKANI GÜLLE: KAVGA İLE GEÇİRECEK ZAMANIMIZ YOK

Toplantıda konuşan İTHİB Başkanı İsmail Gülle ise 2015’in zor bir yıl olacağını belirterek, kavga ile geçirecek zamanlarının olmadığını söyledi. Türkiye’nin ihracat gelirlerini artırmak için aynı yere vurarak bir kazanım elde etmek zorunda olduklarını anlatan Gülle, “Ortak Akıl toplantılarında sektörümüzün sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelip onları dinliyoruz. Mevcut durum tespiti yapıyoruz. Amacımız zor gerilimli geçen bir yılı sektörümüz ve ülkemiz adına kazanca dönüştürmek” dedi.

Kaynak: Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı