Ulaştırma ve Lojistik

Orta Asya Demiryolları Zirvesi Yapıldı

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) ev sahipliğinde gerçekleştirilen birinci Orta Asya Demiryolları Zirvesi, 21-24 Ekim tarihlerinde Ankara’da yapıldı.

Orta Asya Demiryolları Zirvesi Katılan Ülke Temsilcileri;

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun,

Kazakistan Ulusal Demiryolları Başkanı Sauat Mynbaev,

İran İslam Cumhuriyeti Yol ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Saeid Rasouli,

Türkmenistan Demiryolları Ajansı Başkan Yardımcısı Recepmammet Recepmammedov,

Özbekistan Demiryolları Yönetim Kurulu Başkanı Husnitdin Hasılov

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Kamuran Yazıcı katıldı.

TCDD’ye ait uluslararası standartlara uygun yük vagonlarının ikili anlaşmalarla dolaşımının sağlanmasına yönelik düzenlemelerin görüşüldüğü zirvede, Türkiye İran ve Kazakistan’ın belirli bölgelerindeki aktarma noktalarında lojistik merkezlerin ve mevcut demiryolu koridorlarının aktivize edilmesi ve Çin – Kazakistan – Özbekistan – Türkmenistan – İran – Türkiye koridorunda taşıma hacimlerinin arttırılması gibi konular ele alındı.

Taraflar arasında, Orta Asya Demiryolları Zirvesi İyi Niyet Protokolü imzalandı.

Zirve İpekyolu’nun yeniden canlandırılmasını hedefliyor. Alınan kararların hayata geçirilmesi, Türkiye, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve İran ekonomisine büyük bir katkı sağlayacak ülkelerin ihracat kalemlerinde ciddi bir gelir artışı meydana getirecek.

“Son yıllarda Çin, ulaştırma ağını geliştirmeye yönelik önemli projeleri hayata geçirmekte. Bu projeler ile Çin’den kalkan yük trenlerinin, mevcut Demir İpek Yolunun aktifleşmesi ile Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve İran üzerinden ülkemize kadar gelebilecek. Böylece ilerleyen dönemde Demir İpek Yolu sayesinde Çin ile Avrupa’yı birbirine bağlayacağız. TCDD olarak ülkelerimiz adına büyük bir fırsat olan Asya ile Avrupa arasında mevcut hat ile iş birliğimize her zaman katkı yapmayı ve ilişkilerimizi en üst düzeyde tutmayı arzulamaktayız.”

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun

Kaynak: TCDD

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı