Ulaştırma ve Lojistik

Tek Kuşak Tek Yol Çin’den Yola Çıkan İlk Tren Türkiye’ye Giriş Yaptı

Çin ve Türkiye liderliğinde hayata geçirilen ve yaklaşık 3 milyar nüfus ve 65 ülkeyi etkileyecek olan raylı İpekyolu “Tek Kuşak Tek Yol” (One Belt One Road – OBOR) projesinde Çin’den yola çıkan ilk tren “China Railway Express” Türkiye’ye giriş yaptı.  Tren 5 Kasım’da Marmaray geçidinden geçerek Avrupa’ya giriş yapmış olacak.

2013 yılında ortaya çıkan projenin ABD Başkanı Obama’nın “Pivot to Asia” stratejisine bir cevap olduğu belirtiliyor.

İlk gündeme geldiğinde AB tarafından fazla ciddiye alınmayan projeye Polonya, Kazakistan, Azerbaycan, Sırbistan gibi ülkeler hızlı tepki gösterdi ve altyapı çalışmaları hızlandırıldı. Yeni lojistik firmaları kuruldu, güzergâh üzerinde deneme amaçlı demiryolu seferleri başlatıldı.

Projenin ekonomik büyüklüğü trilyon dolarlarla ifade edilmektedir. Çünkü proje sadece bir ulaştırma altyapı projesi değil, aynın zamanda gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkeleri kapsayan ve maksimum ekonomik faydayı hedefleyen bir küresel ekonomik işbirliği projesidir.

Türkiye-Çin arasında, Türkiye topraklarının sisteme entegrasyonu için bir anlaşma imzalandı ve ilk aşamada 40 milyar dolarlık bütçe öngörüldü ve her yıl yatırımlar için 750 milyon dolar harcanması planlandı.

“Orta Koridor” kapsamında Türkiye ile Çin arasında imzalanan, “İpek Yolu Ekonomi Kuşağının 21. Yüzyıl Denizdeki İpek Yolunun ve Orta Koridor Girişiminin Uyumlaştırılmasına İlişkin Mutabakat Zaptı Tasarısı” ile “Türkiye-Çin Demiryolu İşbirliği Anlaşma Tasarısı” TBMM onayından geçti. Diğer yandan Eylül 2016’da Türkmenistan, Azerbaycan ve Türkiye Ulaştırma Bakanlarının katılımıyla imzalanan “Aşkabat Bildirisi” OBOR kapsamında Türkiye’nin konumunu güçlenmesi yönünde çok önemli bir adımdır.

Bu adımlar aynı zamanda faaliyette olan Marmaray ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü yatırımları ile desteklenmiş, ayrıca 3. Havalimanı, Bakü-Tiflis-Kars, Edirne-Kars Demiryolu projeleri ile desteklenmeye devam edilmektedir. Türkiye bu somut adımlarla OBOR’un kara ayağına dâhil olmuştur.

Tüm bunların yanı sıra bir Çin kuruluşu olan ve dünyanın en büyük lojistik işletmelerinden birisi olan COSCO, COSCO Pasific iştiraki ile Türkiye’nin en fazla konteyner elleçleyen 3. Limanı olan Kumport’u satın aldı. Bu satın alım ile Türkiye, OBOR’un deniz ayağına da dâhil olmuştur.

Tek Kuşak Tek Yol projesi için yapılacak yatırımlarda Türkiye’nin üstünlükleri

  • Türkiye’nin Jeopolitik Konumu: Türkiye, OBOR girişiminde alternatif koridorlardan birisi üzerinde (Orta Koridor) yer almaktadır.
  • Türkiye’nin Üretim Gücü ve Yerel Yük Potansiyeli: 2015 yılında Türkiye’de elleçlenen toplam konteyner 8.2 milyon TEU’ya ulaşırken, Türkiye hinterlandına yönelik yerel yük miktarı 2006-2015 yılları arasında yaklaşık iki kat artış göstererek 3.3 milyon TEU’dan 6.4 milyon TEU’ya yükselmiştir. Bu potansiyel uluslararası lojistik işletmeleri için bir cazibe oluşturmaktadır.
  • Karadeniz Yönlü Transit Konteyner: Türkiye limanlarında elleçlenen transit yük 2006-2015 yılları arasında yaklaşık altı kat artarak 390 bin TEU’dan 1.8 milyon TEU’ya yükselmiştir. 2006 yılından bu yana her yıl ortalama %22 oranında önemli bir artış oranı kaydedilmiştir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı