İletişim

Topluluk Önünde Etkili Konuşma

Topluluk önünde etkili konuşma konusunda ne kadar yeterliyiz? Hatta bir topluluk karşısında konuşabilme konusunda birçoğumuzun endişeleri var. Hitap ettiğimiz gruba kendimizi dinletebilmek, onlara vermek istediğimiz mesajımızı en uygun şekilde iletebilmek için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalarını sizler için derledik.

Kitlenizin ilgisini çekecek konular nasıl seçilir?

Topluluk önünde etkili konuşma için öncelikle karşınızdaki kitlenin ilgisini çekebilecek konulara odaklanmalısınız.

 • Eğitiminiz ve tecrübeleriniz ile kendinizi geliştirdiğiniz bir konu hakkında konuşun.
 • Hayatın size öğrettikleri hakkında konuşun
 • Kendi hayatınızda yaşadığınız konulara odaklanın. Canlı örnekler verin. Başarılarınız, başarısızlıklarınız veya yaşadığınız zorluklar hakkında konuşun.
 • Konuştuğunuz konu hakkında kendinizi heyecanlı hissetmelisiniz. Bilgilerinizi başkalarıyla paylaşma konusunda hevesiniz ve enerjiniz olmalı

İzleyicilerin dikkatini çekecek bir sunum için hazırlık aşamaları

Etkili ve dikkat çekici bir sunum, mesajınızı daha net bir şekilde dinleyicilerinize aktarmanızı sağlayacaktır.

İzleyicilerin dikkatini çekecek bir sunum hazırlayın
İzleyicilerin dikkatini çekecek bir sunum hazırlayın
 • Seçeceğiniz konuları sunum süresine göre sınırlayın. Bir konu hakkında konuşmak 4-5 dakika sürecekse yarım saatlik bir konuşma için 5-6 konu yeterlidir.
 • Sunumunuzda kullanmayı düşündüğünüzden daha fazla konu hakkında araştırma yapın. Konuyu çok iyi bilen izleyiciler karşısında daha rahat konuşmanızı sağlayacaktır. Bu sayede konu hakkında daha derin bilgi sahibi olur ve daha güvenli tarafta olursunuz. Vereceğiniz mesajın konusuyla beraber aklınızda kalması tavsiye edilir. Kelime kelime ezberlemek kesinlikle tavsiye edilmemektedir.
 • Konuşmanızı resimler, tablolar gibi görsel desteklerle kuvvetlendirin. Liste halinde bilgiler kimsenin ilgisini çekmeyecektir. Kitlenizin ilgisini çekebilecek eğlenceli bir sunum hazırlamaya çalışın. Amacınıza ulaşabilmek için birtakım hikâyelerle mesajınızı zenginleştirin. Mümkünse hayattan gerçek hikâyeler kullanın. İsimleri de verebiliyorsanız verin. Bu uygun olmayacaksa hayali isimlerle devam edin. Hikâye ile ilgili ayrıntılar verin. Nerede, Ne zaman, Nasıl, Kim, Ne, Niçin gibi soruları cevaplayın.
 • Hevesli ve heyecanlı olun. Sizin heves ve heyecanınız, karşınızdaki kitleye de yansıyacaktır.

Konuşma Esnasında

Topluluk önünde etkili konuşma için hazırlık aşamalarına baktık. Bir de konuşma esnasında nelere dikkat etmemiz gerekiyor bir de buna bakalım…

Dinleyicilerle aranızda bağ kurun
Dinleyicilerle aranızda bağ kurun
 • Sunumunuzda izleyicilerinizin ilgi ve problemlerini araştırın; En çok neyle ilgilendiklerini, yani kendileri hakkında konuşun. Konuya ilişkin bilginin izleyicinizin sorunlarını çözmesine ve hedeflerine ulaşmasına nasıl yardımcı olacağını kendinize sorun.
 • İzleyicinin yaptığı övgüye değer bir şey için takdirinizi gösterin.
 • Mümkün olan en kısa sürede, izleyicilerle aranızda bağ oluşturun. Grupla olan ilişkinizi belirtin ve hoş sözler sunun. İletişim hatlarını açmanın bir başka yolu, izleyicideki insanların isimlerini kullanmaktır. Dinleyicilerinizi sık sık “siz” kelimesini kullanarak sunuma yerleştirin. İzleyici iletişim duygusunu hissetmelidir.
 • Kitlenizi sunumunuza ortak etmek için taktikler kullanın. Basitçe sorular sorarak izleyicilerin katılımını sağlayın; İzleyicilerinizi bir şeye oy vermeye ya da bir sorunu çözmenize yardımcı olmaya davet edin.
 • Seyirci, konuşmacının sohbet eder gibi doğrudan konuşmasını bekler. Zihinsel olarak odanın arkasındaki birini seç ve onunla sohbet ediyormuş gibi bu kişiyle konuş.
 • Fikirlerinizi birilerine iletirken, fiziksel jestlerin yanı sıra birçok sesli varyasyon kullanmak da doğaldır. Sesinizin seviyesini, konuşma temposunu konunun gidişatına, seyircinin ilgisinin derecesine göre değiştirin. Bu sesli ve fiziksel çeşitliliklerin zihinsel ve duygusal durumumuzun doğrudan etkisi altında olduğunu unutmayın. Bu nedenle, izleyiciyle iletişim kurma konusunda bildiğimiz ve bu konuda heyecanlı olduğumuz bir konuya sahip olmamız önemlidir.
 • Doğal olun. Doğallığınızın önündeki engelleri kaldırmaya çalışın.
 • İfadelerinizi veya anahtar kelimelerinizi tekrarlayın. Mesajınızın ana noktasını üç kez tekrarlayın – en başında, sunumunuzun ortasında ve sonunda.
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı